Być Dobrym Pasterzem to nie tylko troszczyć się o to, by owce miały co jeść, by były pięknie przystrzyżone i bezpieczne. Być Dobrym Pasterzem to znać każdą z nich po imieniu, to prowadzić w miejsca dobre i bezpieczne, to szukać tej, która się zagubiła i brać ją w ramiona, by przyprowadzić z powrotem do stada, to być z owieczkami cały czas i czuwać, wreszcie – oddawać za nie swoje życie. Być Dobrym Pasterzem to kochać swoje owce – kochać każdą, taką jaka jest, kochać, to znaczy dążyć do jej dobra.
Katecheza Dobrego Pasterza jest więc przede wszystkim wezwaniem dla nas – nauczycieli, byśmy stawali się dobrymi pasterzami dla dzieci nam powierzonych.
Katecheza Dobrego Pasterza jest też czasem spotkania każdego dziecka z Dobrym Pasterzem, który je zna i kocha, ukazuje Dobro, Piękno i Prawdę, zawsze przebacza. Jak to spotkanie się dokonuje?
Dokonuje się ono w czasie cotygodniowej katechezy, która może być wspólnym rozważaniem przypowieści biblijnych, zgłębianiem istoty świąt kościelnych, symboli liturgicznych, poznawaniem roku liturgicznego i odkrywaniem jego rytmu, wspólną modlitwą, śpiewem.
Dokonuje się ono w ciszy i skupieniu podczas pracy w kąciku modlitewnym, gdy dziecko ma możliwość na nowo przeżyć omawiane podczas katechezy treści.
Dokonuje się ono w relacji do innych dzieci i dorosłych, w geście przebaczenia, drobnej służby – pomocy dziecku bądź dorosłemu, w geście życzliwości, uprzejmości względem innych.
Dokonuje się ono podczas wspólnej porannej czy południowej modlitwy na kręgu, w czasie nawiedzenia kościoła czy kapliczki naszego Patrona św. Juana Diego czy też podczas comiesięcznej przedszkolnej Eucharystii.
Jak powstała katecheza Dobrego Pasterza?
W 1915 roku w Barcelonie Maria Montessori wraz z Anną Marią Maccheroni podjęła się opracowania podstaw wychowania religijnego małego dziecka w duchu wiary katolickiej. Te pierwsze doświadczenia stały się podstawą do opracowania w 1954 roku, przez Sofię Cavalletti (hebraistkę, biblistkę) i Giannę Gobbi (uczennicę Marii Montessori), nowej metody i programu formacji religijnej dziecka w wieku od 3 do 12 lat. Program ten do dziś znany jest jako Katecheza Dobrego Pasterza.